Formel1.se

Antonelli vann i Austin – mästerskapsavgörandet dröjer

Kimi Antonelli tog en klar seger när USA:s Grand Prix avgjordes under soliga och varma förhållanden. Loppet blev händelserikt redan i starten, där en kollision mellan Alex Albon och Fernando Alonso väckte reaktioner. Trots en sen virtuell säkerhetsbil kunde Antonelli korsa mållinjen ohotad och ta sin nionde seger för säsongen.

Kimi Antonelli vann med lyckad taktik

Mercedes-föraren startade från pole position på mediumdäck och gjorde en mycket bra start. Max Verstappen var förhandsfavorit, men Antonellis vinstmarginal på över tretton sekunder visade att han och bilen fungerade väl ihop. Den varma asfalten krävde noggrann däckshantering, vilket vinnaren löste bra genom sin enstoppsstrategi.

Resultat

#FörareTeamVarvTidPoäng
1Kimi AntonelliMercedes561:35:16.65025.00
2Charles LeclercFerrari56+13.07818.00
3Max VerstappenRed Bull56+17.48515.00
4Lewis HamiltonFerrari56+18.51512.00
5Lando NorrisMcLaren56+30.52110.00
6Isack HadjarRed Bull56+34.3738.00
7Oscar PiastriMcLaren56+52.6746.00
8George RussellMercedes56+54.3034.00
9Liam LawsonRacing Bulls56+1:19.1832.00
10Pierre GaslyAlpine56+1:27.5161.00
11Nico HülkenbergAudi56+1:34.945
12Arvid LindbladRacing Bulls55+1 lap
13Gabriel BortoletoAudi55+1 lap
14Esteban OconHaas55+1 lap
15Lance StrollAston Martin55+1 lap
16Fernando AlonsoAston Martin55+1 lap
17Alexander AlbonWilliams55+1 lap
18Carlos Sainz Jr.Williams55+1 lap
19Sergio PérezCadillac55+1 lap
DNFValtteri BottasCadillac48
DNFFranco ColapintoAlpine35
DNFOliver BearmanHaas24

Bakom ledaren var det mer rörigt. Enligt The Race bromsade Williams-föraren Alex Albon för sent på insidan av kurva elva, vilket ledde till en kraftig kollision med Fernando Alonso. RaceFans rapporterar att spanjoren var mycket arg i komradion och kallade Albon för en kamikaze.

Även längre fram i fältet delades det ut straff efter tuffa dueller. Haas-föraren Oliver Bearman gjorde ett riskabelt omkörningsförsök på Pierre Gasly, vilket ledde till kontakt och ett tidsstraff på tio sekunder. Enligt Haas officiella pressmeddelande tvingades Bearman senare bryta loppet, men britten uppgav att han inte ångrade försöket.

George Russell fick ett femsekundersstraff för att ha kört utanför banan i en tät duell på det första varvet. Enligt Motorsport Week var britten självkritisk efteråt och beskrev sin egen fart under tävlingen som mycket dålig.

För Red Bull blev tävlingen svår på grund av tekniska problem. Max Verstappen hade problem med motorbromsen, och enligt Crash.net var han så irriterad över en sprakande komradio att han föreslog teckenspråk. PlanetF1 uppger att både Verstappen och stallkamraten Isack Hadjar var besvikna på teamets beslut efter loppet.

I slutet av loppet körde Charles Leclerc taktiskt. Ferrari-föraren drog nytta av sina nya hårda däck och körde först om Lando Norris. Enligt Motorsport Week körde Leclerc därefter om Max Verstappen på insidan i kurva tolv och säkrade därmed andraplatsen.

Jakten på ledaren avbröts under de sista varven. Valtteri Bottas Cadillac stannade på banan med ett motorfel, vilket ledde till en virtuell säkerhetsbil. Detta påverkade inte Antonelli, som kunde köra i mål utan problem.

Så påverkas mästerskapet av resultatet i Austin

Segern innebär att Kimi Antonelli nu har en stor ledning i förarmästerskapet. Italienaren behöver bara ta två poäng i nästa lopp för att bli historiens yngsta världsmästare. Max Verstappen behåller sin andraplats i totalen, tätt följd av Lewis Hamilton och George Russell.

I konstruktörsmästerskapet ökar Mercedes sin ledning. Det tyska stallet har nu en stor marginal ner till Ferrari, som behåller sin andraplats. Red Bull och McLaren har exakt samma poäng i kampen om tredjeplatsen.

Förarmästerskapet

#FörareTeamPoäng
1Kimi AntonelliMercedes365.00
2George RussellMercedes242.00
3Lewis HamiltonFerrari241.00
4Max VerstappenRed Bull236.00
5Charles LeclercFerrari233.00
6Lando NorrisMcLaren211.00
7Oscar PiastriMcLaren144.00
8Isack HadjarRed Bull105.00
9Liam LawsonRed Bull77.00
10Pierre GaslyAlpine42.00
11Arvid LindbladRacing Bulls38.00
12Franco ColapintoAlpine27.00
13Oliver BearmanHaas23.00
14Nico HülkenbergAudi13.00
15Gabriel BortoletoAudi10.00
16Esteban OconHaas7.00
17Fernando AlonsoAston Martin7.00
18Carlos Sainz Jr.Williams7.00
19Alexander AlbonWilliams5.00
20Yuki TsunodaRacing Bulls1.00
21Lance StrollAston Martin0.00
22Valtteri BottasCadillac0.00
23Sergio PérezCadillac0.00

Konstruktörsmästerskapet

#TeamPoäng
1Mercedes607.00
2Ferrari474.00
3Red Bull355.00
4McLaren355.00
5Racing Bulls102.00
6Alpine69.00
7Haas30.00
8Audi23.00
9Williams12.00
10Aston Martin7.00
11Cadillac0.00

Fokus flyttas till Mexikos GP

Nästa tävling i Formel 1 körs på Autódromo Hermanos Rodríguez i Mexico City. Banan är känd för att ligga högt över havet, vilket ställer höga krav på bilarnas aerodynamik och kylsystem. Det är här den unga Mercedes-föraren har sin första chans att avgöra mästerskapet.

Tävlingen körs på söndagskvällen svensk tid. Läs mer om tider och förutsättningar inför Mexikos GP.

Erik

Publicerad den

Av