Formel1.se

Inför Bahrains GP 2026 på Sepang

Formel 1-cirkusen styr mot Sydostasien för ett mycket speciellt lopp. Det kommande Bahrains GP 2026 kommer nämligen att köras på Sepang i Malaysia, vilket ställer helt nya krav på både förare och bilar. Vi har en spännande helg framför oss med utmanande väder, tekniska uppdateringar och en intensiv jakt på viktiga poäng i mästerskapet.

Senaste nytt inför Bahrains GP

Den stora snackisen inför helgen är att tävlingen har bytt kontinent. Enligt f1.com och wikipedia.org ställdes det ursprungliga loppet in på grund av säkerhetsläget i Mellanöstern. Genom ett unikt avtal mellan berörda regeringar och det internationella bilsportförbundet kommer Bahrains GP 2026 istället att avgöras på Sepang International Circuit.

På den tekniska fronten har sporten genomgått stora förändringar med ny aktiv aerodynamik och uppdaterade hybriddrivlinor. Det framgår av fia.com att den maximala effekten för det elektriska systemet nyligen höjdes till 350 kilowatt. Denna justering genomfördes för att minska förarnas arbetsbörda kring energihantering och underlätta omkörningar på banan.

Startfältet ser också annorlunda ut jämfört med i fjol, med elva team på gridden. Det rapporteras i etablerad motorsportpress att Cadillac gör debut med motorer från Ferrari, medan Audi kliver in som fabriksteam. Samtidigt har Ford återvänt för att samarbeta med Red Bull, vilket skapar en intressant dynamik i depån.

Väderprognos för Sepang

Klimatet i Malaysia kommer att bli en enorm fysisk prövning för alla inblandade. Enligt fotografen Kym Illman väntas helgen bli ett av de tuffaste loppen på länge på grund av tryckande hetta och luftföroreningar. Prognosen pekar på 32 grader med molnighet, regnskurar och risk för åska.

Det instabila vädret med potentiella skyfall kan snabbt kasta omkull teamens strategier. Att hitta rätt fönster för däckbyten blir avgörande om regnet börjar falla över den varma asfalten. Den höga luftfuktigheten och värmen ställer dessutom extrema krav på bilarnas kylsystem.

Schema, datum & svensk tid för racet

Helgens schema inleds med två träningspass under fredagen där teamen får chansen att ställa in bilarna. På lördagen väntar en sista träning innan det viktiga kvalet drar igång för att bestämma startordningen. Själva huvudtävlingen, Bahrains GP 2026, går sedan av stapeln på söndagsmorgonen svensk tid.

  • Första träningen: 2 oktober 06:30
  • Andra träningen: 2 oktober 10:00
  • Tredje träningen: 3 oktober 06:30
  • Kval: 3 oktober 10:00
  • GP loppet: 4 oktober 09:00

Oddsfavorit att vinna Bahrains GP

Tittar vi på förhandsfavoriterna är det tydligt att Mercedes har ett starkt övertag just nu. Kimi Antonelli bär favoritskapet tack vare sin imponerande ledning i förarmästerskapet och en stabil formkurva. Hans förmåga att hantera bilens nya hybridsystem har varit en nyckel till framgången.

Strax bakom honom hittar vi stallkamraten George Russell, som nyligen visade sin klass genom en stark seger i Baku. Lando Norris i McLaren rankas som tredje favorit, mycket tack vare bilens fina balans och hans egen rutin. Dessa tre förare förväntas bjuda på en tät kamp om segern på Sepangs breda raksträckor.

Fri träning 1: Bahrains GP 2026 - Bil med snabbast varv

Spel Vinstchans Odds
Spelstopp: 26-10-02 06:30
Mercedes
39.88% 1.90
Ferrari
25.26% 3.00
Red Bull Racing
15.15% 5.00
McLaren
9.47% 8.00
Alpine
2.91% 26.00
Racing Bulls
1.85% 41.00
Audi
1.49% 51.00
Haas
1.49% 51.00
Williams
1.49% 51.00
Aston Martin
0.60% 126.00
Cadillac
0.43% 176.00
Fler odds Färre odds

Om det föregående racet och resultatet

Det förra loppet i kalendern bjöd på spännande racing och viktiga poäng för toppteamen. Enligt formel1.se ger resultatet från Azerbajdzjan oss en tydlig fingervisning om vilka bilar som fungerar bäst med de senaste aerodynamiska uppdateringarna.

Resultat

#FörareTeamVarvTidPoäng
1George RussellMercedes511:38:02.14325.00
2Max VerstappenRed Bull51+0.19618.00
3Isack HadjarRed Bull51+10.70415.00
4Charles LeclercFerrari51+14.13612.00
5Kimi AntonelliMercedes51+14.51210.00
6Lewis HamiltonFerrari51+22.3828.00
7Arvid LindbladRacing Bulls51+31.1596.00
8Esteban OconHaas51+31.1894.00
9Oliver BearmanHaas51+31.9292.00
10Carlos Sainz Jr.Williams51+32.4161.00
11Nico HülkenbergAudi51+33.231
12Liam LawsonRacing Bulls51+34.013
13Oscar PiastriMcLaren51+36.401
14Sergio PérezCadillac51+41.400
15Gabriel BortoletoAudi51+44.230
16Valtteri BottasCadillac49
DNFFranco ColapintoAlpine36
DNFPierre GaslyAlpine35
DNFLando NorrisMcLaren35
DNFAlexander AlbonWilliams29
DNFFernando AlonsoAston Martin20
DNFLance StrollAston Martin7

Den totala poängställningen

Inför helgens drabbning är ställningen i mästerskapet oerhört intressant. Kimi Antonelli har skapat sig en stabil lucka i toppen, men bakom honom är marginalerna mindre och varje poäng räknas.

Förarmästerskapet

Förarmästerskapet

#FörareTeamPoäng
1Kimi AntonelliMercedes340.00
2George RussellMercedes238.00
3Lewis HamiltonFerrari229.00
4Max VerstappenRed Bull221.00
5Charles LeclercFerrari215.00
6Lando NorrisMcLaren201.00
7Oscar PiastriMcLaren138.00
8Isack HadjarRed Bull97.00
9Liam LawsonRed Bull75.00
10Pierre GaslyAlpine41.00
11Arvid LindbladRacing Bulls38.00
12Franco ColapintoAlpine27.00
13Oliver BearmanHaas23.00
14Nico HülkenbergAudi13.00
15Gabriel BortoletoAudi10.00
16Esteban OconHaas7.00
17Fernando AlonsoAston Martin7.00
18Carlos Sainz Jr.Williams7.00
19Alexander AlbonWilliams5.00
20Yuki TsunodaRacing Bulls1.00
21Lance StrollAston Martin0.00
22Valtteri BottasCadillac0.00
23Sergio PérezCadillac0.00

Konstruktörsmästerskapet

Konstruktörsmästerskapet

#TeamPoäng
1Mercedes578.00
2Ferrari444.00
3McLaren339.00
4Red Bull332.00
5Racing Bulls100.00
6Alpine68.00
7Haas30.00
8Audi23.00
9Williams12.00
10Aston Martin7.00
11Cadillac0.00

Peter

Publicerad den

Av