Pérez frustrerad: Cadillac har inte utvecklats nog för F1 2026
Sergio Pérez kritiserar Cadillacs interna processer och menar att stallet inte har utvecklats tillräckligt under sin debutsäsong. Efter elva poänglösa lopp vill han att teamet ser över hur de hanterar allt från design till uppgraderingar, för att kunna närma sig mittfältet.
Beroendet av externa leverantörer bromsar utvecklingen
För att förstå frustrationen behöver man titta på hur det nya stallet arbetar. Enligt F1inGenerale är grundproblemet Cadillacs stora beroende av externa leverantörer för att ta fram nya delar. Pérez menar att detta leder till ineffektivitet och sämre kontroll över tekniken. När design och tillverkning inte sker på samma plats blir det mycket svårt för teamet att reagera tillräckligt snabbt, vilket är avgörande i dagens Formel 1.
Uppgraderingar har inte gett effekt
Den bristande reaktionsförmågan har blivit tydlig under den europeiska delen av säsongen. The Race rapporterar att stallets nya uppgraderingar, bland annat en större uppdatering av bromsarna till tävlingarna i Österrike och Ungern, inte har gett den förändring som behövdes. Teamet har identifierat sina svagheter, framför allt när det gäller däckhantering och racetempo, men det har ännu inte gett snabbare varvtider. Hittills är Valtteri Bottas trettondeplats i Kina Cadillacs bästa resultat i år.
Enligt Grande Prêmio säger Pérez i en intervju att teamet inte har utvecklats tillräckligt. Även om han har förståelse för att det är mycket nytt att lära sig med det nya tekniska reglementet, anser han att de interna processerna måste ses över för att bilen ska bli snabbare.
Framtiden i stallet diskuteras redan
Den uteblivna farten och kritiken har väckt frågor om föraruppställningen inför kommande år. Enligt Nextgen-Auto diskuteras redan Pérez framtid i Cadillac. Många i depån anser att han har presterat bättre än vad bilen egentligen klarar av, vilket gör honom eftertraktad på förarmarknaden. Om utvecklingen hos det amerikanska teamet inte tar fart under hösten, finns det uppgifter om att han kan söka sig till andra team inför 2027. I de diskussionerna nämns Williams som ett möjligt alternativ.
Publicerad den
Av Erik