Formel1.se

Inför Mexikos GP: hög höjd och teknisk prövning

Det kommer att bli en fascinerande helg när bilarna rullar ut för Mexikos GP 2026. Den tunna luften på hög höjd ställer unika krav på både förare och maskin. Vi kommer att få se en traditionell tävlingshelg där det taktiska spelet ställs på sin spets.

Senaste nytt inför Mexikos GP

Den stora frågan inför helgen är om Kimi Antonelli kommer att säkra förartiteln. Enligt Autohebdo leder Mercedes-föraren mästerskapet med en så pass stor marginal att han endast behöver ta två poäng under söndagen. Skulle han lyckas med detta blir han den förare som vunnit titeln tidigast på säsongen sedan Nigel Mansell gjorde det för över trettio år sedan.

En annan händelse som drar till sig uppmärksamhet är Sergio Pérez återkomst till sin hemmapublik. Racingnews365 rapporterar att han gör sin trehundrade start i karriären, denna gång i en bil från det nya stallet Cadillac. Det blir en speciell milstolpe för föraren efter att han missade förra årets lopp.

Den tekniska utmaningen på Autódromo Hermanos Rodríguez är alltid enorm eftersom banan ligger över tvåtusen meter över havet. Supersport uppger att den syrefattiga luften tvingar stallen att ställa in bilarna för maximalt luftmotstånd, likt i Monaco, bara för att få normalt fäste. Enligt Autohebdo kan dock de nya motorerna, som förlitar sig mer på el, kompensera för den tunna luften på ett bättre sätt än tidigare.

Väderprognos för Autódromo Hermanos Rodríguez

Vädret i Mexico City ser ut att bli stabilt under tävlingshelgen. Prognosen pekar på tjugotvå grader och mestadels klart väder, med en lätt vind på tio kilometer i timmen. Det milda och klara vädret kommer att underlätta för stallen när de ska kyla ner de hårt prövade motorerna och bromsarna i den tunna luften.

Ett stabilt väder innebär också att förarna kan fokusera helt på däckhantering och taktik. Utan risk för regn blir det den rena farten och det taktiska spelet i depån som kommer att fälla avgörandet. Det ger ingenjörerna arbetsro att hitta den perfekta balansen i bilarna.

Schema, datum & svensk tid för racet

Tävlingshelgen kommer att följa ett klassiskt format utan sprintlopp, vilket framgår av Formel 1:s officiella webbplats. Det betyder att förarna får tre hela träningspass på sig att hitta rätt inställningar. Det är värdefull tid för ingenjörerna att förstå hur den nya tekniken fungerar i den extrema miljön.

Efter träningarna väntar ett spännande kval på lördagskvällen där startordningen ska bestämmas. På söndagen går sedan själva huvudloppet av stapeln, vilket sträcker sig över sjuttioen varv. Här är tiderna som gäller för helgen:

  • Första träningen: 30 oktober kl. 19:30
  • Andra träningen: 30 oktober kl. 23:00
  • Tredje träningen: 31 oktober kl. 18:30
  • Kval: 31 oktober kl. 22:00
  • GP loppet: 1 november kl. 21:00

Oddsfavorit att vinna Mexikos GP

Inför Mexikos GP 2026 är Max Verstappen den förare som är mest favorittippad att ta hem segern. Hans förmåga att hantera bilen på banor med lågt fäste gör honom alltid till ett starkt kort. Dessutom har hans stall historiskt sett varit skickliga på att hitta rätt balans på just denna höjd.

Strax bakom honom skuggar Kimi Antonelli, som har haft en jämn och stark form under säsongen. Med tanke på att han bara behöver några få poäng för att vinna hela mästerskapet, kommer han troligen att köra smart och taktiskt. Charles Leclerc nämns också som en utmanare, mycket tack vare hans skicklighet över ett enda varv i kvalet.

Mexikos GP 2026 - Förare med snabbast varv

Spel Vinstchans Odds
Spelstopp: 26-11-01 09:00
Max Verstappen
25.86% 2.75
Kimi Antonelli
21.88% 3.25
Charles Leclerc
10.16% 7.00
Lando Norris
8.89% 8.00
Lewis Hamilton
8.89% 8.00
George Russell
7.90% 9.00
Isack Hadjar
4.74% 15.00
Oscar Piastri
4.74% 15.00
Liam Lawson
0.88% 81.00
Arvid Lindblad
0.70% 101.00
Franco Colapinto
0.70% 101.00
Gabriel Bortoleto
0.70% 101.00
Nico Hülkenberg
0.70% 101.00
Pierre Gasly
0.70% 101.00
Esteban Ocon
0.47% 151.00
Fernando Alonso
0.47% 151.00
Oliver Bearman
0.47% 151.00
Alexander Albon
0.28% 251.00
Carlos Sainz
0.28% 251.00
Lance Stroll
0.28% 251.00
Sergio Perez
0.14% 501.00
Valtteri Bottas
0.14% 501.00
Fler odds Färre odds

Om det föregående racet och resultatet

Det förra loppet kördes i USA och bjöd på en intressant taktisk kamp. Kimi Antonelli visade återigen sin styrka när han tog hem segern från pole position. Bakom honom blev det en jämn kamp om pallplatserna där Charles Leclerc till slut drog det längsta strået före Max Verstappen.

Resultat

#FörareTeamVarvTidPoäng
1Kimi AntonelliMercedes561:35:16.65025.00
2Charles LeclercFerrari56+13.07818.00
3Max VerstappenRed Bull56+17.48515.00
4Lewis HamiltonFerrari56+18.51512.00
5Lando NorrisMcLaren56+30.52110.00
6Isack HadjarRed Bull56+34.3738.00
7Oscar PiastriMcLaren56+52.6746.00
8George RussellMercedes56+54.3034.00
9Liam LawsonRacing Bulls56+1:19.1832.00
10Pierre GaslyAlpine56+1:27.5161.00
11Nico HülkenbergAudi56+1:34.945
12Arvid LindbladRacing Bulls55+1 lap
13Gabriel BortoletoAudi55+1 lap
14Esteban OconHaas55+1 lap
15Lance StrollAston Martin55+1 lap
16Fernando AlonsoAston Martin55+1 lap
17Alexander AlbonWilliams55+1 lap
18Carlos Sainz Jr.Williams55+1 lap
19Sergio PérezCadillac55+1 lap
DNFValtteri BottasCadillac48
DNFFranco ColapintoAlpine35
DNFOliver BearmanHaas24

Den totala poängställningen

Kampen om mästerskapet har varit intensiv, men en förare har dragit ifrån ordentligt. Här följer den aktuella ställningen för både förare och stall.

Förarmästerskapet

Förarmästerskapet

#FörareTeamPoäng
1Kimi AntonelliMercedes365.00
2George RussellMercedes242.00
3Lewis HamiltonFerrari241.00
4Max VerstappenRed Bull236.00
5Charles LeclercFerrari233.00
6Lando NorrisMcLaren211.00
7Oscar PiastriMcLaren144.00
8Isack HadjarRed Bull105.00
9Liam LawsonRed Bull77.00
10Pierre GaslyAlpine42.00
11Arvid LindbladRacing Bulls38.00
12Franco ColapintoAlpine27.00
13Oliver BearmanHaas23.00
14Nico HülkenbergAudi13.00
15Gabriel BortoletoAudi10.00
16Esteban OconHaas7.00
17Fernando AlonsoAston Martin7.00
18Carlos Sainz Jr.Williams7.00
19Alexander AlbonWilliams5.00
20Yuki TsunodaRacing Bulls1.00
21Lance StrollAston Martin0.00
22Valtteri BottasCadillac0.00
23Sergio PérezCadillac0.00

Konstruktörsmästerskapet

Konstruktörsmästerskapet

#TeamPoäng
1Mercedes607.00
2Ferrari474.00
3Red Bull355.00
4McLaren355.00
5Racing Bulls102.00
6Alpine69.00
7Haas30.00
8Audi23.00
9Williams12.00
10Aston Martin7.00
11Cadillac0.00
Erik

Publicerad den

Av